5 tipů pro lepší zdraví podle ájurvédské medicíny

05.01.2025

Občas není třeba hledat pro naše zdravotní potíže složitá řešení. V tomto článku shrnuji pět základních „zákonů“ východní medicíny ájurvédy – vědě o samoléčení. Dodržováním následujících pravidel můžete výrazně přispět ke zlepšení vaší zdravotní i mentální kondice a předejít celé řadě onemocnění. A to nejlepší? Nepotřebujete k tomu vůbec nic. Žádné vitamíny, předplatné v posilovně, superpotraviny nebo hromadu času – pouze vlastní tělo a vůli. 

Co je ájurvéda?

Sanskrtské slovo ájurvéda je odvozeno z dvojce slov: áju (život) a véda (vědění). V přesném překladu jde tedy o vědu o životě. Jedná se o tisíce let staré, nesmírně komplexní avšak velmi propracované učení. Ájurvéda se zabývá primárně stravovacími, a posléze všemi ostatními návyky našeho každodenního života, které v něm na všech rovinách vytvářejí nebo naopak narušují rovnováhu – to se nakonec projeví i v našem těle a mysli.

Ájurvéda je úzce provázaná s tantrou a jógou – tvoří základ a výchozí bod těchto učení. Abychom z nich mohli čerpat jejich skutečnou hodnotu, je nutné nejprve porozumět ájurvédě.

Ájurvédské návyky pro lepší zdraví, které může do své rutiny okamžitě zařadit každý

I když je každý člověk jedinečný a má odlišné potřeby, tak existuje soubor pravidel, které mohou k lepšímu zdravotnímu stavu všem bez rozdílu.

Varování, než se do toho pustíme – nejde o žádné revoluční myšlenky. Spoustu z nich nám říkaly naše babičky a shodují se na tom také odborníci. A hádejte co: mají pravdu.

Ájurvéda je empatický přístup respektující individuální potřeby a situaci. Pro následující tipy platí, že je třeba nad nimi uvažovat v kontextu svého života. Běžné fungování západního člověka je odlišné od denního rytmu člověka žijícího na druhé straně planety a je rozhodně úplně jiné než životní styl člověka, který ájurvédské poznatky aplikoval před několika tisíci lety, kdy se tento přístup formoval.

Není tedy potřeba na sebe při aplikaci jednotlivých doporučení vyvíjet jakýkoli tlak. Veškeré změny činíte sami pro sebe a nemají vám přinášet nějaký extremní diskomfort. Nicméně pro skutečné zlepšení vašeho stavu doporučuji postupně zahrnout co nejvíce z nich. 

1. Základem je rutina

Pokud chcete zhubnout, lépe spát atp. a hledáte na internetu či v knihách cenné tipy, jak toho dosáhnout, tak jste nejspíš na tenhle titulek narazili už stokrát. Nicméně je to opravdu tak. 

Pravidelnost je pro člověka bezpečná, protože je předvídatelná. Dodržováním určitého režimu (stravovacího, spánkového, odpočinkového i pohybového) dáváte svému tělu najevo, že se na vás může spolehnout a fungovat ve všech chvílích tak, jak má. Nemusí šetřit energii (tj. ukládat ji do tuků nebo si únavou vyžadovat odpočinek), nemusí se stresovat (např. udržovat zcela bdělou mysl i v případě, že se chystáme ke spánku) atp.

  • Spánkový režim: Toto se vztahuje k době, kdy vstáváme (podle ájurvédy je to ideálně před východem Slunce) a kdy chodíme spát (po západu, respektive nejpozději kolem 22h).
  • Hygiena: Po probuzení by mělo následovat vyprázdnění a důkladná hygiena. Důležité je také očista jazyka - nejlépe pomocí stříbrné škrabky. Dochází tím také k masáži orgánů, které jsou s příslušnými oblastmi jazyka provázány.
  • Strava: Snídani, obědu i večeři by měl být během dne určen stejný, opakující se čas. Pravidelnost v jídle umožňuje tělu správně trávit a zároveň se vyprazdňovat.

První látkou, kterou do našeho těla ráno po hygieně vpravíme, by měla být sklenice teplé vody. Voda hydratuje a po spánku pomáhá správně nastartovat funkce našeho organismu, navíc pomáhá k očistě ledvin a tlustého střeva.

2. Jezte a pijte správně

Jídlo vyživuje vaše tělo, mysl a vědomí, je proto potřeba dbát na to, abychom jedli dobře. I jíst a pít totiž můžeme špatně – a můžeme tím mnohé pokazit. Dodržováním následujících doporučení pomůžete svému tělu lépe potravu zpracovávat, trávit a vylučovat, a tím předejít nerovnováze, která se nakonec projeví i v mysli.

  • Jezte, když máte hlad a pijte, když máte žízeň – nikoli naopak! Pokud pociťujete hlad, znamená to, že ve vašem těle zažehl trávící oheň agni. Pokud se v takovou chvíli napijete, tak uhasíte trávící enzymy a vaše tělo již nezpracuje potravu dobře.
  • Jezte pomalu. Jak moc je pomalu? Každé sousto by jste měli přežvýkat 32x. Takže fakt pomalu :) Dáváte tím žaludku dostatek času na to, aby se připravil na příchod potravy.
  • Jezte přiměřeně. Jedna porce potravy by měla odpovídat dvou hrstem. Pokud budete jíst více, než je potřeba, tak se váš žaludek zvětší a bude také požadovat více potravy. Přejídání navíc přispívá k tvorbě toxinů v zažívacím traktu.
  • Při jídle usrkávejte vodu. Voda potravu zředí a usnadní její trávení. Na konci by měla z třetiny tvořit žaludek voda, z třetiny jídlo a z třetiny vzduch.
  • Pijte vlažnou nebo teplou vodu. Studená voda chladí trávící oheň (zpomaluje metabolismus), teplá voda naopak slouží jako nektar.

3. Jezte sezónně

Pro jednotlivá roční období obecně platí následující:

  • V zimě nejezte studená jídla. V zimním období se vyvarujte chladným potravinám jako je jogurt, zmrzlina, sýr či chlazené nápoje. Tyto potraviny podporují chlad a narušují trávení.
  • V létě se vyvarujte kořeněným a štiplavým jídlům. Podporují horko a pocení.

Jinými slovy, je důvod, proč se v zimě jedí spíše polévky a v létě saláty :) 

Platí také, že dlouhodobě nejvíce našim tělům prospívají sezónní a lokální potraviny. Není potřeba vymýšlet nic složitého.

Pro středoevropského člověka jsou to v létě třeba okurky, rajčata, ledový salát, cuketa, broskve, jahody, vodní meloun apod. - tedy potraviny, které tvoří z velké části voda a umožňují nám zůstat hydratovaní. V zimě pak povařená či pečená kořenová zelenina, jako mrkev, celer, brambory nebo sezónní ovoce typu švestky a hrušky (mimochodem, obojí má projímavé účinky), jablka, apod.

4. Zklidněte svou mysl

Jedním z ájurvédských doporučení pro dosažení klidu je izolace, život v totální prostotě a vyhýbaní se společnosti. To ale samozřejmě není pro běžného člověka možné.

Řešení spočívá v kultivování schopnosti naučit se být ve světě, ale ne ze světa.

Člověk by se měl naučit být svědkem, třetí osobou sledující své myšlenky, emoce, tělesné i psychické pochody a zůstat od jejich prožitku oddělený.

K takovému stavu nám umožňuje dospět v první řadě dlouhodobě praktikovaná meditace, může jej podpořit psaní deníku, jóga, apod. Jde především o to sledovat, které věci nám způsobují připoutání, na čem lpíme, na čem jsme závislí – tj. co nám způsobuje stres. A v druhé fázi vypěstovat si schopnost se od takových věcí odpoutat, nechat je jít. 

5. Zapojte pravidelný půst

Ani v tomto případě není potřeba aplikovat dlouhý radikální půst pouze o vodě.

Ájurvéda doporučuje zdravým lidem jednodenní půst každý týden – umožní tělu se řádně pročistit. I to ale může pro někoho být náročné. Méně častý půst se ale taky počítá :)

Pokud se postíme, platí následující:

  • V den, kdy se postíme, je třeba svůj režim a aktivity přizpůsobit sníženému množství energie.
  • V daný den by člověk měl vypít minimálně 2 litry teplé vody.
  • Během půstu můžeme ve formě čaje užívat vybrané byliny jako zázvor, kari, černý či kajenský pepř, které mají díky své horkosti a štiplavosti léčivé schopnosti a pomáhají tělu zbavovat se škodlivých látek.

Půst je vhodný při léčbě nachlazení a zácpy, pro ztlumení horečky a artritické bolesti.

Každý člověk má sílu na to, aby se uzdravil

Na závěr bych ráda dodala, že ájurvédská doporučení nejsou od toho, aby navozovaly další stres. Některé kroky vyžadují svůj čas a je na vás, abyste zhodnotili jestli chcete dané změny do svého režimu zařadit.

Do určité míry je ale také potřeba čelit vlastní pohodlnosti a zažitým návykům. Bylo vám přiděleno lidské tělo, které je zázrakem samo o sobě. Vaše tělo je vaše tělo - to, jak k němu budete přistupovat, jak o něj budete pečovat, je jen na vás.

One day. Or day one. You decide.

Liesbeth Bronsema

Ozvěte se mi

Nejtěžší je začít. Prozatím bude stačit když vyplníte následující formulář. Já se s Vámi potom spojím a domluvíme se na dalším postupu.